כמו כל דבר בחיים, גם הקמת גינות גג כרוכה בתכנון מקדים מפורט ככל האפשר. להלן מספר גורמים שיש לקחת בחשבון בעת שמתכננים עיצוב גינות גג ומרפסת

בדיקת המבנה בטרם מתחילים לתכנן את גינות הגג – יש לוודא כי המבנה עליו מתוכננת הגינה הוא מבנה שיכול לעמוד בהקמתה. יש לבדוק כי שכבת הבידוד שעל הגג תמנע רטיבות בדירה שמתחתיה, יש לבדוק שהמבנה עצמו יכול להחזיק משקל רב של אנשים ו/או ציוד ושבחירת הצמחייה תעשה בתבונה ולא תשפיע או תכביד על המסה המצטברת על הגג. במידה ומדובר בבניין משותף, רצוי גם לקבל את אישורם של השכנים להקמת גינות גג, שכן ויכוח עם השכנים לאחר הקמת הגינה יכול להוות מטרד של ממש.

חלוקת השטח – יש לבצע מדידה מדוייקת של שטח גינת גג ולערוך רשימה של כל הפריטים שברצונכם לשלב בגינה: ספות, מזרנים, נדנדות, פינת מנגל, עציצים, בריכה, ג'קוזי ועוד. יש למדוד כל פריט ופריט טרם הרכישה. רצוי לבחור את הפריט המתאים ביותר מבחינת גודלו ולאו דווקא מבחנת יופיו

תכנון אור וצל בגינה – לאחר בחירת הרהיטים, ולפני הירידה לביצוע, יש לתכנן את סידור הגג, תוך התייחסות למשחקי אור וצל. גינות גג המתוכננות תוך התעלמות מפרט זה, הופכות ברבות הימים לבלתי ידידותית לדייר. יש לתכנן מראש היכן תהיינה הפינות המוצלות, היכן תעמוד פינת המנגל (כאן למשל, רצוי להתחשב בכיווני האוויר ולמנוע מצב בו העשן חוזר לגינה, או לדיירי הבניין) והיכן תהיינה הפינות המוארות (בהן יהיו, מן הסתם, רוב הצמחים).

בחירת מכלי הצמחייה – לאחר שבחרנו את הריהוט, יש להקדיש מחשבה לבחירת מכלי צמחייה. אלו באים במגוון אפשרויות כאשר השתיים הפופולאריות הן כדים ואדניות. יש לוודא כי האדניות שיבחרו יהיו חזקות ולא יתפוצצו או יתפוררו בקלות (ניתן לבקש שיצופו בשכבה נוספת ליתר ביטחון – מומלץ לעשות זאת בשיתוף פעולה עם הגנן שנבחר). על הכדים שנבחרו להיות חזקים וכבדים (בכדי שלא יעופו במידה והרוח חזקה). בחירת מכלי הצמחייה צריכה להיות מושפעת מסוג הצמח שישתל בהם: במידה וברצונכם לשתול עצים, ודאו כי המיכל נמוך שכן העץ אינו יכול להיות גבוה יתר על המידה. במידה וברצונכם לשתול שיחי פרחים, ניתן לרכוש אדניות מוארכות (קיימות גם באורך של 2 מטר).

בחירת הצמחייה – "גינות גג" דורשות צמחייה ייחודית שבחירתה נובעת ממגוון שיקולים כגון עוצמת קרינת השמש, עוצמת הרוח והאקלים. לא כל צמח מתאים לגינות גג ויש להתייעץ עם גנן המתמחה בהקמת גינות גג ושיכול להצביע על השילוב הנכון שיחזיק מעמד לאורך זמן.

תכנון מערכת ההשקייה – רבים נוטים לחשוב כי אין צורך במערכת השקייה שכן הם לבדם יכולים להשקות את גינת הגג מדי יום. טעות בידם. הניסיון מלמד שגם אלו הנמצאים כל יום בבית שוכחים מדי פעם להשקות את הגינה. על כן, רצוי מאוד להתקין בגינה מערכת השקייה ממוחשבת. ניתן להסתפק במחשב פשוט בעל ראש השקייה אחד, הכולל גם פילטר מים ווסת לחץ. ניתן להוסיף גם מערכת דישון הכוללת שעון לחץ מים מיוחד ומתאימה לגינות גג. מחירם של אלו אינו גבוה במיוחד ויכול לחסוך לכם זמן, כסף וגם מים.

תכנון מערכת הניקוז של גינות גג – תפקידה של מערכת הניקוז הוא לנקז את המים ממיכלי הצמחיה באופן שלא ילכלך את גינות הגג. את צינורות הניקוז יש לחבר למיכלי הצמחיה ומשם למרזב הבניין. רצוי לדאוג שצינורות אלו יוסתרו ולא יפריעו למחיה על הגג.

בחירת גנן מוסמך – אולי הבחירה החשובה ביותר מכל אלו. בחירה נכונה תהפוך את כל הפרמטרים האלו לקלים ופשוטים יותר ותמנע מכם עיסוק מיותר בבדיקות שאינכם בקיאים בהם. ודאו כי הגנן מוסמך ובעל ניסיון, בקשו ממנו תיק עבודות ודוגמאות לגינות גג שהקים וודאו כי התכנון שהציע הוא לשביעות רצונכם המלאה. זיכרו: גנן טוב הוא גנן שגינות הגג שהקים נראות טוב גם מספר שנים לאחר הקמתן!

גן דיזיין גננים המתמחים בתכנון גינות גג צרו איתנו קשר