להנות מהגינה גם בלילה

לרוב הגינות הציבוריות יש נטיה להפוך למאיימות וקודרות עם רדת החשכה. אם שאלתם את עצמכם מדוע ילדים מפחדים להתקרב לגינות בלילה, התשובה די פשוטה: העדר תאורת גינה. רוב הגינות הציבוריות בישראל אינן מוארות בשעות הלילה – חלקן בכוונה (העיריות אינן מעונינות שבני נוער יבלו בהן עד שעות הבוקר וישחיטו אתה צמחים) – והופכות עם רדת החשכה ממקום נעים וכייפי למקום מאיים ומפחיד. וזה למעשה ההבדל בין גינה עם תאורה לבין גינה ללא תאורה.

הארת גינה על ידי הוספת תאורת גינה במקומות הנכונים יכולה להפוך כל גינה לנעימה ומזמינה גם בשעות הערב. הוספת תאורת גינה איננה עניין יקר כלל וכלל ובמידה ומתייעצים עם המומחה הנכון, ניתן להאיר את הגינה ולשנות את פניה לבלי היכר עם רדת החשכה בעלות מינימלית תוך ניצול מקסימלי של האפשרויות הרבות בתחום תאורת הגינה.

בחירת גופי תאורה

את בחירת גופי התאורה רצוי לעשות עם איש המקצוע, שיכול להמליץ על תאורה חסכונית בחשמל, פנסים דקורטיבים, חיישני תנועה שידלקו במידה ויבחינו בתנועה ועוד. באיזה סוג של גוף תאורה רצוי לבחור? כיום ניתן למצוא סוגים שונים של תאורת גינה, שיכולים להפוך את הגינה שלכם למקסימה גם בשעות הערב

כיום קיימות שתי שיטות תאורת גינה מרכזיות

תאורת גינה מצריכה תכנון מוקדם. ראשית, רצוי לערוך סיור מקדים עם איש המקצוע ולהתמקד במספר מקומות שברצונכם להאיר. בהנחה ולא תרצו להאיר את כל הגינה, יש לבחור מספר נקודות אסטרטגיות שברצונכם להאיר ולהתמקד בהם. יש לערוך את הסיור בשעות הלילה בכדי לשים לב לאורות נוספים שעשויים להאיר על הגינה ממקומות אחרים (כביש, גינת השכן). אנשי המקצוע ממליצים לרוב להתמקד בשני גופי תאורה על שביל הגינה ועל הדשא ולפזר עוד שנים-שלושה פנסים במקומות אסטרטגיים לפי בחירת הלקוח.

בתקופה האחרונה נכנסו לאופנה גופי התאורה הסולאריים. מדובר בפיתרון זול ואלגנטי שנותן מענה לכל החסרונות של תאורת גינה סטנדרטית: גופי התאורה מורכבים מפנס, סוללה נטענת וקולט שמש המספק את האנרגיה לסוללה, הם אינם מצריכים סלילת עשרות כבלי חשמל בגינה (שיכולים לההרס מהגשם או להחתך בטעות עך ידי הגנן בעת גיזום הדשא) והם אינם צורכים חשמל ולפיכך אינם מגדילים את חשבון החשמל שלכם. בשוק ניתן למצוא גם תאורת גינה סולארית המשלבת תאורה וקוטל יתושים. החידושים בתחום הסולארי מתעדכנים מהר מאוד ורצוי לבדוק את החידושים האחרונים בתחום בטרם רוכשים גופי תאורה סולאריים.